I LO Węgrów Godło RP
„Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”.
A. Mickiewicz
ROK MATEMATYKI W NASZEJ SZKOLE
2020-01-08

W ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki 2019, w naszej szkole odbyły się różnorodne konkursy, spotkania, warsztaty itp. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić rolę i znaczenie tej dziedziny nauki w rozwoju cywilizacji, gospodarki i całego społeczeństwa. Aby naświetlić i zaakcentować uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki, zaczęliśmy prowadzić intensywne działania już od stycznia.

Wraz z początkiem roku w naszej szkole odbyły się innowacyjne warsztaty „Sorobanu – japońskie liczydło”. Warsztaty przeprowadził Karol Sieńkowski – nauczyciel i popularyzator sorobanu, pierwszy Polak, który zdał w Japonii egzamin na nauczyciela japońskiego liczydła. Dowiedzieliśmy się o niesamowitych możliwościach obliczeniowych oraz metodach nauczania w kraju kwitnącej wiśni.
21 marca 2019 r. przeprowadziliśmy w naszej szkole konkurs „Kangur Matematyczny”. W tym roku wynik bardzo dobry w kategorii Junior 2 uzyskało tylko dwóch uczniów a wśród nich uczennica kl. IIA naszego liceum - Gabriela Wołynko. Nagrodę wyróżnienia otrzymał także Piotr Kodym – uczeń klasy IIIA.
24 i 25 kwiatnia zorganizowaliśmy Dni Otwarte na panelu matematyki. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w grach i zagadkach matematycznych. Wykazując się wiedzą jak również umiejętnościami strategicznymi, zdobywali przy tym nagrody indywidualnie i w grupach. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
W czerwcu 2019 r. nasza szkoła otrzymała certyfikat za udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Lepsza Szkoła”, prowadzonym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe”.
Na początku września klasa IIA uczestniczyła w „V Dniu Popularyzacji Matematyki” na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych.
27 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem prof. dr. hab. Michałem Ziembowskim z Zakładu Algebry i Kombinatoryki Wydziału Matematyki i Politechniki Warszawskiej. Pan profesor w 2007 roku zakończył pracę w naszej szkole i opowiedział o swojej dalszej drodze naukowej, a także o tym jak wyglądają studia na Politechnice Warszawskiej – uczelni, która oferuje studentom znaczne możliwości rozwoju na wielu kierunkach. Uczniowie wysłuchali interesującego wykładu oraz wspólnie z panem profesorem rozwiązywali trudne problemy matematyczne.
8 listopada 2019 r. przeprowadziliśmy w naszej szkole konkurs „Olimpiada Wiedzy Archimedes – Matematyka. Plus.” Konkurs poprzez ducha olimpijskiej rywalizacji jest sposobem podnoszenia matematycznych umiejętności uczniów w naszej szkole. Czekamy z niecierpliwością na wyniki.
Rok 2019 zakończyliśmy również intensywnie i bardzo pomyślnie. Na podsumowanie i uhonorowanie Roku Matematyki przeprowadziliśmy w naszej szkole jeszcze trzy dodatkowe konkursy oraz debatę „Sąd nad Matematyką”. W konkursie „Symetria w architekturze i przyrodzie” uczniowie mieli za zadanie odnalezienie ciekawych par i bliźniaczych sekwencji w przyrodzie, architekturze i przedmiotach codziennego użytku. Wyłoniliśmy trzech zwycięzców tego konkursu: I miejsce – Nikodem Rydzewski- uczeń kl. IA, II miejsce – Karolina Siwińska z kl. IID, III miejsce – Kacper Gierłowski z kl. ID. W konkursie „Wielcy polscy matematycy” uczniowie mieli zaprezentować sylwetki polskich matematyków w formie pracy plastycznej, gazetki, itp. I miejsce – Antonina Bieńkowska – uczennica kl. IA, II miejsce – Julia Przyborowska z kl. IPt, III miejsce – Aleksandra Bałdyga – kl. IID. W konkursie „Maraton łamigłówek matematycznych” uczniowie mieli za zadanie rozwijanie logicznego myślenia, rozwiązywali zadania w zespołach i indywidualnie. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. I miejsce i tytuł „Szkolnego Mistrza Łamigłówek Matematycznych” zdobyła Gabriela Wołynko – uczennica klasy IIA. II miejsce – Anna Jaworska z kl. II B2, III miejsce – Natalia Mućkz kl. IIA. Wszystkim uczestnikom konkursów bardzo dziękujemy za udział i nadesłane prace a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
W grudniu uczennice klasy IIA: Maria Błońska, Małgorzata Kopania, Natalia Mućk, Patrycja Skórka, Weronika Supeł, Gabriela Wołynko, Weronika Wołynko, Natalia Wołynko, zorganizowały także szkolny konkurs matematyczny „Umiesz liczyć, licz na siebie”. Konkurs został zrealizowany w ramach projektu „Matematyka jest Piękna”, celem było uczczenie obchodów Roku Matematyki 2019, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych naszych uczniów, doskonalenie umiejętności logicznego i szybkiego myślenia. Zwycięzcami I tury okazali się: Jan Fudalej – uczeń klasy II A, Kamil Kocon – kl. III B i Paulina Kowalczyk – kl. II A. W II turze trzy pierwsze miejsca zdobyli: Mateusz Rudaś – uczeń klasy I A, Wiktoria Chojecka – I Pt, Zuzanna Końsko – kl. I HUM.
W grudniu odbyła się debata „Sąd nad matematyką”. Zostało postawione standardowe pytanie: Czy matematyka jest potrzebna? Zwolennicy dwóch teorii zmierzyli się ze sobą w dyskusji nad „Królową nauk”. Po co w życiu codziennym pierwiastki, logarytmy, sinusy, cosinusy, przecież „nikt nie powie w sklepie, że poprosi pierwiastek z 16 kg jabłek, tylko 4 kg jabłek” – to tylko jeden z wielu argumentów przeciwników debaty. Po wysłuchaniu stanowisk obu zespołów, rozstrzygnięcie pozostawiliśmy słuchaczom i gościom aby sami osądzili, czy matematyka jest potrzebna, czy dałoby się bez niej żyć?
Rok Matematyki zakończyliśmy „Dniem Potęgi”. Część uczniów stała się „egzaminatorami” i rozdawała przykłady z potęg i działań na potęgachswoim kolegom i koleżankomz naszej szkoły. Akcja miała charakter nauki poprzez zabawę, była to świetna okazja aby uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili potęgi. Wszyscy zostali nagrodzeni słodyczami.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym w konkursach. To był naprawdę wyjątkowy „Rok Matematyki”.
Zespół nauczycieli matematyki I LO
Magdalena Trojanowska, Sylwia Kur, Iwona Szczepanik, Edyta Szczęśniak, Grażyna Orzechowska

...powrót