I LO Węgrów Godło RP
„Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”.
A. Mickiewicz

Aktualności

Dzień Otwarty
2022-03-20

I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Węgrowie zaprasza uczniów klas ósmych wraz z nauczycielami i wychowawcami na Dni Otwarte, które odbędą się 21-22 marca b.r. (pn.-wt.) w godz. 9.00-15.00. Dzień Otwarty dla wszystkich chętnych rodziców ósmoklasistów i ich dzieci odbędzie się 24 marca (czwartek) w godz. 17.00-19.00. Serdecznie zapraszamy!


Dzień kolorowej skarpetki w I LO
2022-03-19

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym dniu zakładamy skarpetki nie do pary. Ten spontaniczny, niecodzienny gest ma na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa.


Zaproszenie
2022-03-18

Sukces Aleksandry Żurawickiej
2022-03-15

W sobotę 5 marca w Krynce w gminie Łuków odbył VI Turnieju Szachowy Pamięci Łukowskich Żołnierzy Wyklętych. Wzięło w nim udział ponad 40 zawodniczek i zawodników. Gościem specjalnym była urodzona w więzieniu ubeckim na lubelskim Zamku, córka Stefanii i Władysława Zarzyckich – Magdalena Zarzycka – Redwan. Wpisowe, które uiszczali zawodnicy, organizatorzy przekazali na konto Caritas, na pomoc Ukrainie.
W żeńskiej grupie najlepsza okazała się uczennica naszej szkoły Aleksandra Żurawicka z klasy 1 medycznej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Wirtualny katalog MOL NET+
2022-03-04

Swoim obecnym i przyszłym uczniom szkoła oferuje możliwości na miarę XXI wieku! Dzięki uruchomieniu nowego systemu MOL NET+ w miejsce używanego do tej pory MOLa Optivum uczniowie i nauczyciele naszego liceum mogą w pełni czerpać korzyści płynące z komputeryzacji biblioteki szkolnej – za pomocą nowego oprogramowania katalog biblioteczny można przeglądać o każdej porze i z każdego urządzenia posiadającego dostęp do internetu (komputer, tablet, telefon komórkowy). Czytelnicy otrzymują dostęp do informacji o wszystkich zgromadzonych w bibliotece zbiorach (książkach, czasopismach oraz zawartych w nich artykułach, dokumentach audiowizualnych, dźwiękowych i in.). Użytkownicy otrzymują również: automatyczne przejście pomiędzy kontem w dzienniku elektronicznym UONET+ a kontem w MOL NET+ (po zalogowaniu się do e-dziennika można automatycznie przejść do katalogu OPAC, klikając w link znajdujący się na stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka/Katalog online lub w poniższy link) ; intuicyjne wyszukiwanie zbiorów (z opcją podpowiedzi podczas wpisywania tekstu) ; zawężanie listy z wynikami za pomocą dodatkowych filtrów ; możliwość przeglądania własnego konta wypożyczeń, gdzie znajdują się m. in. informacje o pozycjach zarezerwowanych (termin odbioru), wypożyczonych (możliwość prolongaty) i przetrzymywanych ; podgląd aktualnych zestawień bibliograficznych tworzonych przez bibliotekarza (np. nowości).

Katalog można przeglądać bez logowania pod adresem: https://m010617.molnet.mol.pl/
Na stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka/Katalog online oprócz linku do katalogu znajdują się również podstawowe informacje dotyczące zasad korzystania z systemu.
Patrycja i Irmina już korzystają z katalogu (zob. fot.). Zapraszamy do korzystania z katalogu wszystkich uczniów, wypożyczania książek i czytania, czytania, czytania... :)


Przygotowania do konferencji
2022-03-01

Przygotowania do konferencji inaugurującej projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”
W styczniu 2022 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie rozpoczęto realizację drugiego etapu projektu. Jednym z ważnych przedsięwzięć zaplanowanych w tym okresie jest organizacja konferencji inaugurującej działanie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Węgrowie. Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem konferencji. Odbędzie się ona w dniu 29.03.2022 r. W programie znajdą się ciekawe wystąpienia prelegentów, treści dotyczące założeń edukacji włączającej, modelu SCWEW oraz zrealizowanych i zaplanowanych na kolejne miesiące działań Centrum. Wkrótce zostaną opublikowane dokładne informacje dotyczące organizacji konferencji, prelegentów i szczegółowy program. Zespół SCWEW ma nadzieję, że konferencja przyczyni się do popularyzacji edukacji włączającej w środowisku lokalnym.


Dzień Chorób Rzadkich w I LO
2022-02-28

28 lutego to Dzień Chorób Rzadkich. Są to schorzenia, które występują tylko u niewielkiego odsetka populacji. Według definicji obowiązującej w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, o chorobie rzadkiej mówi się w sytuacji, gdy stwierdza się ją nie częściej niż u 5 osób na 10 tys. ludności.
Na choroby rzadkie cierpi ok. 300 milionów osób na świecie. Najczęściej, bo w 8 na 10 przypadków, mają one podłoże genetyczne. Charakteryzuje je przewlekły i ciężki przebieg. U około 70 proc. pacjentów choroby te są rozpoznawane w dzieciństwie.
Jak dotąd opisano ponad 8 tysięcy chorób rzadkich, jednak terapie farmakologiczne istnieją tylko dla 5 procent z tych schorzeń. Pacjentom z tymi pozostałymi pozostaje tylko leczenie objawowe i rehabilitacja.
Niestety, z powodu niewielkiej wiedzy na temat chorób rzadkich w społeczeństwie pacjenci nie są odpowiednio diagnozowani i otaczani opieką lekarską. Taka sytuacja dotyczy również naszego kraju.
Liczba pozycji na liście chorób rzadkich z roku na rok się zwiększa – jeszcze niedawno mówiło się o sześciu tysiącach. Ich pełny wykaz dostępny jest na polskiej stronie portalu Orphanet, który jest europejskim serwis medycznym, gromadzący i udostępniający od 1997 roku wiedzę na temat chorób rzadkich.
Do chorób tych zaliczane są jednostki m.in. takie jak: różne typy acydurii, albinizmu, ostrej białaczki szpikowej, hemofilia, szpiczak mnogi, fenyloketonuria, mukowiscydoza, choroba Gauchera, choroba Fabry’ego, zespół Pradera-Williego, dystrofia nerwowo-mięśniowa, stwardnienie rozsiane, pląsawica Huntingtona i wiele, wiele innych.
Te i inne informacje dotyczące chorób rzadkich uczniowie mogli zdobyć w ramach akcji informacyjnej prowadzonej w szkole. Natomiast podczas zajęć z wychowawcami młodzież mogła pogłębić swoją wiedzę pracując zespołowo.


W Tłusty Czwartek…pączek łączy!
2022-02-28

24 lutego w Tłusty Czwartek obchodziliśmy w I LO Dzień pączka, który odbywał się pod hasłem: „Pączek łączy, bo da się podzielić”. Uczniowie podejmowali rozmaite aktywności, by pokazać, że współpraca, umiejętność dzielenia się i empatia przynoszą pozytywne rezultaty. Tworzyli pomysłowe prace, których motywem przewodnim były hasła: „Pączek łączy”, „Niech, co dobre pączkuje”, „Szkoda, że pączki nie rozmnażają się przez pączkowanie”. W ten sposób dowiedli, że piękną polską tradycję można połączyć z kreatywnymi działaniami, które przynoszą radość innym i pełnią funkcję integracyjną, zgodnie z hasłem: „Podziel się pączkiem! Niech, co dobre, pączkuje!”.


Wypożyczalnia w SCWEW w Węgrowie
2022-02-23

Projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie wśród planowanych rodzajów wsparcia kierowanego do przedszkoli i szkół ogólnodostępnych zakłada rozpoznanie potrzeb tych placówek w zakresie wyposażenia w sprzęt specjalistyczny i pomoce dydaktyczne, dokonanie zakupu potrzebnego sprzętu oraz utworzenie i prowadzenie wypożyczalni. W styczniu 2022 r. zakończono realizowany w ramach projektu proces przeprowadzania pogłębionych diagnoz w przedszkolach i szkołach objętych wsparciem. Informacje zgromadzone w przygotowanych raportach z diagnoz zostały wykorzystane do sporządzenia wykazu najpotrzebniejszego sprzętu specjalistycznego i innych pomocy. Obecnie Zespół SCWEW jest w trakcie dokonywania zakupów i organizowania wypożyczalni. Niebawem placówki ogólnodostępne będą mogły korzystać ze wsparcia SCWEW w Węgrowie w tym zakresie. Wśród działań przewidziana jest także pomoc w doborze sprzętu oraz instruktaże i szkolenia z zakresu jego obsługi. Kadra SCWEW dokłada starań, aby podejmowane działania spełniły w jak największym stopniu oczekiwania nauczycieli, uczniów i rodziców oraz przyniosły pozytywne, wymierne efekty.


UWAGA!!! Szkolny konkurs!
2022-02-22

Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) zapraszają do udziału w konkursie „Przyroda – szanuję, bo rozumiem! ” Konkurs dotyczy różnych, ciekawych zagadnień przyrodniczych i może do niego przystąpić (bezpłatnie!) każdy uczeń naszej szkoły. Warunkiem przystąpienia jest zgłoszenie swojego udziału do p. Bogumiły Mazurek, do 7 marca. Konkurs odbędzie się w trybie on-line, w dniu 11 marca, w godzinach popołudniowych.
Arkusz testowy zawierać będzie 40 pytań zamkniętych, po 10 z każdego przedmiotu przyrodniczego. Zakres pytań konkursowych nie wykracza poza zagadnienia realizowane w szkole średniej.
Weź udział w konkursie i zdobądź tytuł Najlepszego Przyrodnika w Szkole! Pokaż, że przyroda nie jest Ci obca i obojętna!


 Wyswietlono: od 29 do 38 wiadomości z  884    << powrót    wiecej >>