I LO Węgrów Godło RP
„Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”.
A. Mickiewicz

Aktualności

Wirtualny katalog MOL NET+
2022-03-04

Swoim obecnym i przyszłym uczniom szkoła oferuje możliwości na miarę XXI wieku! Dzięki uruchomieniu nowego systemu MOL NET+ w miejsce używanego do tej pory MOLa Optivum uczniowie i nauczyciele naszego liceum mogą w pełni czerpać korzyści płynące z komputeryzacji biblioteki szkolnej – za pomocą nowego oprogramowania katalog biblioteczny można przeglądać o każdej porze i z każdego urządzenia posiadającego dostęp do internetu (komputer, tablet, telefon komórkowy). Czytelnicy otrzymują dostęp do informacji o wszystkich zgromadzonych w bibliotece zbiorach (książkach, czasopismach oraz zawartych w nich artykułach, dokumentach audiowizualnych, dźwiękowych i in.). Użytkownicy otrzymują również: automatyczne przejście pomiędzy kontem w dzienniku elektronicznym UONET+ a kontem w MOL NET+ (po zalogowaniu się do e-dziennika można automatycznie przejść do katalogu OPAC, klikając w link znajdujący się na stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka/Katalog online lub w poniższy link) ; intuicyjne wyszukiwanie zbiorów (z opcją podpowiedzi podczas wpisywania tekstu) ; zawężanie listy z wynikami za pomocą dodatkowych filtrów ; możliwość przeglądania własnego konta wypożyczeń, gdzie znajdują się m. in. informacje o pozycjach zarezerwowanych (termin odbioru), wypożyczonych (możliwość prolongaty) i przetrzymywanych ; podgląd aktualnych zestawień bibliograficznych tworzonych przez bibliotekarza (np. nowości).

Katalog można przeglądać bez logowania pod adresem: https://m010617.molnet.mol.pl/
Na stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka/Katalog online oprócz linku do katalogu znajdują się również podstawowe informacje dotyczące zasad korzystania z systemu.
Patrycja i Irmina już korzystają z katalogu (zob. fot.). Zapraszamy do korzystania z katalogu wszystkich uczniów, wypożyczania książek i czytania, czytania, czytania... :)


Przygotowania do konferencji
2022-03-01

Przygotowania do konferencji inaugurującej projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”
W styczniu 2022 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie rozpoczęto realizację drugiego etapu projektu. Jednym z ważnych przedsięwzięć zaplanowanych w tym okresie jest organizacja konferencji inaugurującej działanie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Węgrowie. Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem konferencji. Odbędzie się ona w dniu 29.03.2022 r. W programie znajdą się ciekawe wystąpienia prelegentów, treści dotyczące założeń edukacji włączającej, modelu SCWEW oraz zrealizowanych i zaplanowanych na kolejne miesiące działań Centrum. Wkrótce zostaną opublikowane dokładne informacje dotyczące organizacji konferencji, prelegentów i szczegółowy program. Zespół SCWEW ma nadzieję, że konferencja przyczyni się do popularyzacji edukacji włączającej w środowisku lokalnym.


Dzień Chorób Rzadkich w I LO
2022-02-28

28 lutego to Dzień Chorób Rzadkich. Są to schorzenia, które występują tylko u niewielkiego odsetka populacji. Według definicji obowiązującej w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, o chorobie rzadkiej mówi się w sytuacji, gdy stwierdza się ją nie częściej niż u 5 osób na 10 tys. ludności.
Na choroby rzadkie cierpi ok. 300 milionów osób na świecie. Najczęściej, bo w 8 na 10 przypadków, mają one podłoże genetyczne. Charakteryzuje je przewlekły i ciężki przebieg. U około 70 proc. pacjentów choroby te są rozpoznawane w dzieciństwie.
Jak dotąd opisano ponad 8 tysięcy chorób rzadkich, jednak terapie farmakologiczne istnieją tylko dla 5 procent z tych schorzeń. Pacjentom z tymi pozostałymi pozostaje tylko leczenie objawowe i rehabilitacja.
Niestety, z powodu niewielkiej wiedzy na temat chorób rzadkich w społeczeństwie pacjenci nie są odpowiednio diagnozowani i otaczani opieką lekarską. Taka sytuacja dotyczy również naszego kraju.
Liczba pozycji na liście chorób rzadkich z roku na rok się zwiększa – jeszcze niedawno mówiło się o sześciu tysiącach. Ich pełny wykaz dostępny jest na polskiej stronie portalu Orphanet, który jest europejskim serwis medycznym, gromadzący i udostępniający od 1997 roku wiedzę na temat chorób rzadkich.
Do chorób tych zaliczane są jednostki m.in. takie jak: różne typy acydurii, albinizmu, ostrej białaczki szpikowej, hemofilia, szpiczak mnogi, fenyloketonuria, mukowiscydoza, choroba Gauchera, choroba Fabry’ego, zespół Pradera-Williego, dystrofia nerwowo-mięśniowa, stwardnienie rozsiane, pląsawica Huntingtona i wiele, wiele innych.
Te i inne informacje dotyczące chorób rzadkich uczniowie mogli zdobyć w ramach akcji informacyjnej prowadzonej w szkole. Natomiast podczas zajęć z wychowawcami młodzież mogła pogłębić swoją wiedzę pracując zespołowo.


W Tłusty Czwartek…pączek łączy!
2022-02-28

24 lutego w Tłusty Czwartek obchodziliśmy w I LO Dzień pączka, który odbywał się pod hasłem: „Pączek łączy, bo da się podzielić”. Uczniowie podejmowali rozmaite aktywności, by pokazać, że współpraca, umiejętność dzielenia się i empatia przynoszą pozytywne rezultaty. Tworzyli pomysłowe prace, których motywem przewodnim były hasła: „Pączek łączy”, „Niech, co dobre pączkuje”, „Szkoda, że pączki nie rozmnażają się przez pączkowanie”. W ten sposób dowiedli, że piękną polską tradycję można połączyć z kreatywnymi działaniami, które przynoszą radość innym i pełnią funkcję integracyjną, zgodnie z hasłem: „Podziel się pączkiem! Niech, co dobre, pączkuje!”.


Wypożyczalnia w SCWEW w Węgrowie
2022-02-23

Projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie wśród planowanych rodzajów wsparcia kierowanego do przedszkoli i szkół ogólnodostępnych zakłada rozpoznanie potrzeb tych placówek w zakresie wyposażenia w sprzęt specjalistyczny i pomoce dydaktyczne, dokonanie zakupu potrzebnego sprzętu oraz utworzenie i prowadzenie wypożyczalni. W styczniu 2022 r. zakończono realizowany w ramach projektu proces przeprowadzania pogłębionych diagnoz w przedszkolach i szkołach objętych wsparciem. Informacje zgromadzone w przygotowanych raportach z diagnoz zostały wykorzystane do sporządzenia wykazu najpotrzebniejszego sprzętu specjalistycznego i innych pomocy. Obecnie Zespół SCWEW jest w trakcie dokonywania zakupów i organizowania wypożyczalni. Niebawem placówki ogólnodostępne będą mogły korzystać ze wsparcia SCWEW w Węgrowie w tym zakresie. Wśród działań przewidziana jest także pomoc w doborze sprzętu oraz instruktaże i szkolenia z zakresu jego obsługi. Kadra SCWEW dokłada starań, aby podejmowane działania spełniły w jak największym stopniu oczekiwania nauczycieli, uczniów i rodziców oraz przyniosły pozytywne, wymierne efekty.


UWAGA!!! Szkolny konkurs!
2022-02-22

Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) zapraszają do udziału w konkursie „Przyroda – szanuję, bo rozumiem! ” Konkurs dotyczy różnych, ciekawych zagadnień przyrodniczych i może do niego przystąpić (bezpłatnie!) każdy uczeń naszej szkoły. Warunkiem przystąpienia jest zgłoszenie swojego udziału do p. Bogumiły Mazurek, do 7 marca. Konkurs odbędzie się w trybie on-line, w dniu 11 marca, w godzinach popołudniowych.
Arkusz testowy zawierać będzie 40 pytań zamkniętych, po 10 z każdego przedmiotu przyrodniczego. Zakres pytań konkursowych nie wykracza poza zagadnienia realizowane w szkole średniej.
Weź udział w konkursie i zdobądź tytuł Najlepszego Przyrodnika w Szkole! Pokaż, że przyroda nie jest Ci obca i obojętna!


PĄCZEK ŁĄCZY!
2022-02-21

Spotkanie z projektantem gier
2022-01-27

W dniu 11 stycznia uczniowie klasy 1 pt i 2pt uczestniczyli w spotkaniu z Panem Maciejem Szcześnikiem, byłym projektantem gier wideo w CD Projekt RED i 11 bit studio, a aktualnie indie game developerem. Jest on również współtwórcą wszystkich części wielokrotnie nagradzanej gry “Wiedźmin” oraz wykładowcą akademickim. Podczas spotkania Pan Maciej Szcześnik opowiadał między innymi o tym, jak wyglądała jego praca w CD Projekt RED, jak zaczynał swoją przygodę z projektowaniem gier, co go zainspirowało do bycia projektantem gier. Prowadzący mówił również o tym, jak się tworzy gry i z czym to się wiąże.


Mikołaj Magnuski w zawodach II stopnia OM!
2022-01-25

Z radością informujemy, że uczeń klasy 3 politechnicznej Mikołaj Magnuski, wziąwszy udział w zawodach I stopnia, zakwalifikował się do zawodów II stopnia Olimpiady Matematycznej. Ten etap przyjmie postać dwudniowych zmagań. Każdego dnia zawodnicy będą mieć po pięć godzin na rozwiązanie trzech zadań. Serdecznie gratulujemy Mikołajowi oraz opiekunowi – pani Grażynie Orzechowskiej! Życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!
Olimpiada Matematyczna to przedmiotowa olimpiada szkolna z zakresu matematyki. Jest najstarszą w Polsce olimpiadą przedmiotową – pierwszy raz odbyła się w roku szkolnym 1949/1950 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Matematycznego i od tego czasu organizowana jest corocznie. Począwszy od 2009 olimpiadę organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Matematycznej.


Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym
2022-01-22

W Mistrzostwach Szkoły w tenisie stołowym (17.01.2022) dziewcząt i chłopców wzięło udział 51 osób (35 chłopców i 16 dziewcząt). W kategorii dziewcząt zwyciężyła Zuzanna Rudnicka (3pt) przed Pauliną Koszewską (3b) i Gabrielą Olędzką (3med). W kategorii chłopców 1 miejsce zajął Kamil Trojanowski (3a), drugie Maciej Wakulicz (3med), trzecie Bronisz Oskar (3med).


 Wyswietlono: od 33 do 42 wiadomości z  884    << powrót    wiecej >>