I LO Węgrów Godło RP
„Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”.
A. Mickiewicz

Aktualności

Mistrzostwa Mazowsza w Szachach Szybkich
2021-11-23

Uczniowie naszej szkoły zajęli 12 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Szkół Ponadpodstawowych w Szachach Szybkich w Warszawie. Drużyna wystąpiła w składzie: Jakub Żurawicki, Katarzyna Kodym, Marcin Boczkowski , Aleksandra Żurawicka . W klasyfikacji indywidualnej najlepszy z naszych reprezentantów Jakub Żurawicki uplasował się na 6 miejscu. Gratulujemy!


Paradoksy STW
2021-11-18

W dniu 8 listopada uczniowie z klas trzecich, realizujący rozszerzenie z fizyki uczestniczyli w wykładzie wygłoszonym przez panią dr hab. Katarzynę Grabowską z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, pt.: „Paradoksy Szczególnej Teorii Względności – bliźniaki w kosmosie”. Wykład odbył się w ramach zakwalifikowania się szkoły do projektu „Fizyka Pasja Społeczeństwo” prowadzonego przez UW. Pani Doktor wprowadziła słuchaczy w założenia STW oraz wykazała, że nie jest to abstrakcyjna teoria, jedynie dla pasjonatów fizyki. Szczególna Teoria Względności jest niezbędna w nawigacji, technologii GPS oraz współczesnej astronomii.
Po raz pierwszy artykuł Alberta Einsteina o Szczególnej Teorii Względności został opublikowany 26 września 1905 roku w naukowym czasopiśmie "Annalen der Physik". Jako fundament swojej teorii przyjął skończoną, stałą wartość prędkości światła, która nie zależy od ruchu świecącego ciała. Innymi słowy, każdy powinien obserwować zawsze tę samą prędkość światła. Ten postulat naruszył dotychczasowy, absolutny charakter pojęcia odległości i czasu. Biorąc pod uwagę najprostszą zależność wyrażającą prędkość jako stosunek przebytej drogi do czasu, w którym została ona przebyta, Einstein otrzymał dwa zadziwiające efekty. Pierwszy to kontrakcja długości - poruszający się względem nas obiekt okazuje się krótszy, niż wtedy, kiedy spoczywa względem nas. Drugim efektem jest dylatacja czasu w układach poruszających się. Jeśli dokonujemy odczytów pierwotnie zsynchronizowanych zegarów, gdy jeden umieszczony jest w szybkiej rakiecie, a drugi np. na Ziemi, to stwierdzamy, że zegar w rakiecie opóźnia się w stosunku do tego drugiego. Dziś to już nie tylko teoretyczne rozważania. W roku 1971 wysłano w podróż na pokładzie samolotu o prędkości 1200 km/h (co stanowi 0.0001% prędkości światła) niezwykle dokładny zegar cezowy. Po piętnastu godzinach lotu zegar pokładowy pokazał dodatnie przesunięcie czasowe wynoszące 0,047 μs w stosunku do identycznego zegara, który pozostał na Ziemi. Jest to dokładnie wartość przewidziana przez STW.
Organizatorką wykładu i autorem tekstu jest p. Bogumiła Mazurek


Bieg Niepodległości
2021-11-16

W 13 Węgrowskim Biegu Niepodległości uczeń naszej szkoły Mateusz Rudaś zajął 4 miejsce w kategorii Open (czas 6:36), startowało 100 uczestników. Gratulacje.


Wykład
2021-11-06

Klasa 2 humanistyczna w ramach poznawania naszej Małej Ojczyzny uczestniczyła w bardzo interesującym wykładzie pana dr. Marka Sobisza o historii i początkach powstania klasztoru. Bardzo serdecznie dziękujemy.


Pamiętamy
2021-11-01

NUKLEO
2021-10-03

Dwóch uczniów naszej szkoły Adam Czyż i Kamil Trojanowski z klasy 3A, realizujący rozszerzenie z fizyki, zakwalifikowało się do II etapu ogólnopolskiego konkursu wiedzy o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej i promieniotwórczości – Nukleo. Konkurs realizowany jest wspólnie przez Fundację FORUM ATOMOWE oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie!!! Więcej o konkursie na stronie: https://forumatomowe.org/konkurs-nukleo/


Wykład z matematyki
2021-09-29

W dniu 22.09.2021 r. nasze liceum odwiedził dr hab. Michał Ziembowski profesor Politechniki Warszawskiej pracujący w Zakładzie Algebry i Kombinatoryki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych. Profesor Ziembowski poprowadził dwa interesujące wykłady na temat: Metryki, w których uczestniczyli uczniowie klas 1PT i 2 PT. Profesor z pasją opowiadał o mierzeniu odległości. Pokazał uczniom, jak wygląda koło w różnych metrykach. Uczniowie w czasie wykładu mogli się przenieść w ciekawy, interesujący i inspirujący świat matematyki.


Indywidualne Biegi Przełajowe
2021-09-23

W dniu 21.09.2021 r. nad Zalewem w Węgrowie odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe o Mistrzostwo Powiatu Węgrowskiego. Biegi rozgrywane były na dwóch dystansach : w kategorii dziewcząt na dystansie 1000 m i 2000 m; w kategorii chłopców na dystansie 1500 m i 3000 m. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę zdobyli łącznie 7 medali ( 2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe). Pierwsze miejsca wywalczyli : Marta Wąsowska z kl. 2 med ( 2000 m) i Kamil Trojanowski z k.l 3 a (1500 m ); drugie miejsca : Aleksandra Matusik z kl. 3 pt (1000 m), Sandra Podgórska z kl. 2 med (2000 m) i Damian Kulik z kl. 3 biz (1500 m); trzecie miejsca : Patrycja Zygmunt z kl. 1 med (2000 m) i Mateusz Rudaś z kl. 3 a (2000 m). Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy osiągniętych wyników.


SALON MATURZYSTÓW 2021
2021-09-20

W piątek 17 września uczniowie trzecich klas I LO w Węgrowie mieli okazję wziąć udział w organizowanym pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki Salonie Maturzystów 2021. Podczas trwającej do 29 września kampanii edukacyjnej online organizowanej przez Perspektywy, maturzyści uzyskują informacje na temat przygotowania do egzaminu maturalnego i rekrutacji na studia. Partnerami Salonu są okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE), kuratoria oświaty i wiodące polskie uczelnie.

Tegoroczny Salon jest szczególnie ważny, gdyż do matury w roku szkolnym 2021/2022 przystąpią uczniowie, którzy w przedostatniej klasie, ze względu na pandemię, na kilka miesięcy stracili możliwość nauki w tradycyjnej formie.

Ze względu na narastającą czwartą falę pandemii, Salon Maturzystów jest przeprowadzany w formule online. Program obejmuje wykłady ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych i porady doradców edukacyjno-zawodowych, które ułatwią przygotowanie do matury oraz wybór kierunku studiów i uczelni. Podczas specjalnej prezentacji młodzi ludzie mogą dowiedzieć się także, jak czytać „ze zrozumieniem” Ranking Szkół Wyższych Perspektyw i wykorzystać to zestawienie przy podejmowaniu decyzji o studiach.

W wydzielonej części targowej, na wirtualnych stoiskach, prezentują się szkoły wyższe z całej Polski: uniwersytety, politechniki, uczelnie medyczne i zawodowe. Uczestnicy Salonu mieli także możliwość odbycia interaktywnych spotkań ze studentami najpopularniejszych kierunków studiów. Na Salonie Maturzystów ma swoją premierę Informator dla Maturzystów 2022. Uczniowie będą mogli pobrać interaktywny e-book Informatora w lobby głównym Salonu, lub na stoisku Perspektyw.


KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA
2021-09-20

W dniu 10 września klasa 1 humanistyczna uczestniczyła w konferencji popularnonaukowej „Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska. Barokowe dziedzictwo”, która miała miejsce w klasztorze w Węgrowie. Uczniowie wysłuchali wykładów: ks. dr hab. Norberta Mojżyna z UKSW w Warszawie nt. kultury baroku, dyrektora Caritas Archidiecezji Lwowskiej ks. Wiesława Dorosza nt. rewitalizacji i adaptacji klasztoru oo. Reformatów w Rawie Ruskiej pod Rodzinne Domy Dziecka i Centrum Dialogu Kultur, przedstawiciela Stowarzyszenia „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur” p. Marka Soszyńskiego nt. prac rewitalizacyjnych barokowego klasztoru w Węgrowie oraz kustosza klasztoru w Węgrowie p. Marka Sobisza nt. historii w teraźniejszości. Udział uczniów w konferencji odbył się w ramach współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur”. Dzięki uczestnictwu w wydarzeniu uczniowie poszerzyli wiedzę nt. europejskiego dziedzictwa kulturowego i historii Węgrowa.


 Wyswietlono: od 49 do 58 wiadomości z  884    << powrót    wiecej >>