I LO Węgrów Godło RP
„Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”.
A. Mickiewicz

Aktualności

Pamiętamy
2021-11-01

NUKLEO
2021-10-03

Dwóch uczniów naszej szkoły Adam Czyż i Kamil Trojanowski z klasy 3A, realizujący rozszerzenie z fizyki, zakwalifikowało się do II etapu ogólnopolskiego konkursu wiedzy o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej i promieniotwórczości – Nukleo. Konkurs realizowany jest wspólnie przez Fundację FORUM ATOMOWE oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie!!! Więcej o konkursie na stronie: https://forumatomowe.org/konkurs-nukleo/


Wykład z matematyki
2021-09-29

W dniu 22.09.2021 r. nasze liceum odwiedził dr hab. Michał Ziembowski profesor Politechniki Warszawskiej pracujący w Zakładzie Algebry i Kombinatoryki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych. Profesor Ziembowski poprowadził dwa interesujące wykłady na temat: Metryki, w których uczestniczyli uczniowie klas 1PT i 2 PT. Profesor z pasją opowiadał o mierzeniu odległości. Pokazał uczniom, jak wygląda koło w różnych metrykach. Uczniowie w czasie wykładu mogli się przenieść w ciekawy, interesujący i inspirujący świat matematyki.


Indywidualne Biegi Przełajowe
2021-09-23

W dniu 21.09.2021 r. nad Zalewem w Węgrowie odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe o Mistrzostwo Powiatu Węgrowskiego. Biegi rozgrywane były na dwóch dystansach : w kategorii dziewcząt na dystansie 1000 m i 2000 m; w kategorii chłopców na dystansie 1500 m i 3000 m. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę zdobyli łącznie 7 medali ( 2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe). Pierwsze miejsca wywalczyli : Marta Wąsowska z kl. 2 med ( 2000 m) i Kamil Trojanowski z k.l 3 a (1500 m ); drugie miejsca : Aleksandra Matusik z kl. 3 pt (1000 m), Sandra Podgórska z kl. 2 med (2000 m) i Damian Kulik z kl. 3 biz (1500 m); trzecie miejsca : Patrycja Zygmunt z kl. 1 med (2000 m) i Mateusz Rudaś z kl. 3 a (2000 m). Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy osiągniętych wyników.


SALON MATURZYSTÓW 2021
2021-09-20

W piątek 17 września uczniowie trzecich klas I LO w Węgrowie mieli okazję wziąć udział w organizowanym pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki Salonie Maturzystów 2021. Podczas trwającej do 29 września kampanii edukacyjnej online organizowanej przez Perspektywy, maturzyści uzyskują informacje na temat przygotowania do egzaminu maturalnego i rekrutacji na studia. Partnerami Salonu są okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE), kuratoria oświaty i wiodące polskie uczelnie.

Tegoroczny Salon jest szczególnie ważny, gdyż do matury w roku szkolnym 2021/2022 przystąpią uczniowie, którzy w przedostatniej klasie, ze względu na pandemię, na kilka miesięcy stracili możliwość nauki w tradycyjnej formie.

Ze względu na narastającą czwartą falę pandemii, Salon Maturzystów jest przeprowadzany w formule online. Program obejmuje wykłady ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych i porady doradców edukacyjno-zawodowych, które ułatwią przygotowanie do matury oraz wybór kierunku studiów i uczelni. Podczas specjalnej prezentacji młodzi ludzie mogą dowiedzieć się także, jak czytać „ze zrozumieniem” Ranking Szkół Wyższych Perspektyw i wykorzystać to zestawienie przy podejmowaniu decyzji o studiach.

W wydzielonej części targowej, na wirtualnych stoiskach, prezentują się szkoły wyższe z całej Polski: uniwersytety, politechniki, uczelnie medyczne i zawodowe. Uczestnicy Salonu mieli także możliwość odbycia interaktywnych spotkań ze studentami najpopularniejszych kierunków studiów. Na Salonie Maturzystów ma swoją premierę Informator dla Maturzystów 2022. Uczniowie będą mogli pobrać interaktywny e-book Informatora w lobby głównym Salonu, lub na stoisku Perspektyw.


KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA
2021-09-20

W dniu 10 września klasa 1 humanistyczna uczestniczyła w konferencji popularnonaukowej „Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska. Barokowe dziedzictwo”, która miała miejsce w klasztorze w Węgrowie. Uczniowie wysłuchali wykładów: ks. dr hab. Norberta Mojżyna z UKSW w Warszawie nt. kultury baroku, dyrektora Caritas Archidiecezji Lwowskiej ks. Wiesława Dorosza nt. rewitalizacji i adaptacji klasztoru oo. Reformatów w Rawie Ruskiej pod Rodzinne Domy Dziecka i Centrum Dialogu Kultur, przedstawiciela Stowarzyszenia „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur” p. Marka Soszyńskiego nt. prac rewitalizacyjnych barokowego klasztoru w Węgrowie oraz kustosza klasztoru w Węgrowie p. Marka Sobisza nt. historii w teraźniejszości. Udział uczniów w konferencji odbył się w ramach współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur”. Dzięki uczestnictwu w wydarzeniu uczniowie poszerzyli wiedzę nt. europejskiego dziedzictwa kulturowego i historii Węgrowa.


DZIEŃ MŁODZIEŻY W DROHICZYNIE
2021-09-17

14 września młodzież naszego liceum uczestniczyła w Diecezjalnym Dniu Młodzieży w Drohiczynie. Uczniowie wzięli udział we wspólnych tańcach, zabawie i modlitwie. Nie zabrakło popularnej „Belgijki” i „Skrzypka”. Następnie konferencję pt. „Czas to miłość” wygłosił ks. dr Tomasz Kostecki. Po mszy z udziałem biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka odbył się koncert zespołu „Muode koty”.


17 września 1939
2021-09-16

17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem. Pakt Ribbentrop-Mołotow przewidywał wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego.
Przed samym atakiem, komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow odczytał ambasadorowi RP w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu krótką notę, w której nie wspominając ani słowem o antypolskiej zmowie, za powód wkroczenia wojsk sowieckich do Polski i unieważnienia polsko-sowieckiej umowy o nieagresji podawał „wewnętrzne bankructwo państwa polskiego” i „troskę Rządu Sowieckiego o zamieszkującą terytorium Polski pobratymczą ludność ukraińską i białoruską”.
Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP. Inwazję poprzedziło szczegółowe wywiadowcze rozpoznanie potencjału militarnego polskich sił wojskowych i przygotowanie zakrojonych na szeroką skalę aresztowań polskiej elity państwowej. Atak został przeprowadzony z ogromną siłą na dwóch frontach. Sytuację dodatkowo pogarszała dyrektywa Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego o unikaniu walk z jednostkami Armii Czerwonej i wycofywaniu oddziałów Wojska Polskiego do Rumunii i na Węgry.
17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do aresztowania ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat. (muzeum1939.pl)


Zebranie z rodzicami
2021-09-15

Spotkanie Wychowawców z Rodzicami Szanowni Państwo, 16 września 2021 roku odbędą się organizacyjne spotkania Wychowawców klas z Rodzicami według następującego planu:

godz. 16.15 – sala gimnastyczna –  Rodzice Uczniów klas pierwszych (później spotkania z wychowawcami w salach),

spotkanie z p. dyrektor Ewą Dmowską oraz panią wicedyrektor Iwoną Bednarczyk

spotkanie z p. Bożeną Adaśko – nauczycielem biologii oraz wychowania do życia w rodzinie

godz. 16. 45 – Rodzice Uczniów klas drugich i trzecich w salach zgodnie z przydziałem,

ok. godz. 17.30 – sala nr 4 – spotkanie Rady Rodziców (1 osoba z każdego oddziału).
klasa wychowawca sala
1 politechniczna p. Iwona Szczepanik 31
1 biznesowa p. Magdalena Trojanowska 3
1 humanistyczna p. Agnieszka Grodzka świetlica
1 medyczna p. Tomasz Roguski 30
2 politechniczna p. Edyta Szczęśniak 22
2 biznesowa p. Agata Puścian 19
2 humanistyczna p. Barbara Murawska 23
2 medyczna p. Iwona Połaska 36
3 politechniczna p. Magdalena Olszewska 2
3 biznesowa p. Adriana Ajchel-Morawska 21
3 humanistyczna p. Katarzyna Sternicka 34
3 medyczna p. Bożena Adaśko 24
3A p. Magdalena Kruszewska 39
3B p. Daniel Cichocki 12
3C p. Sylwia Kur 37
3D p. Aldona Marcinowska 5

Spotkanie z Rodzicami odbędzie się w reżimie sanitarnym. Przypominamy o konieczności dezynfekowania rąk oraz obowiązku zakrywania ust i nosa. sanitarnym.


Wytyczne MEiN
2021-08-14

Wytyczne MEiN, MZ i GIS od 1 września 2021 dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych dotyczące bezpiecznej i higienicznej organizacji zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym.

https://dokumenty.mein.gov.pl/70f16250-bfb3-457b-85f5-bfcb0ebbc2cb/wytycznemeinmzigiswrzesien2021.pdf


 Wyswietlono: od 53 do 62 wiadomości z  884    << powrót    wiecej >>