Bibliografia załącznikowa - wiadomości ogólne
Bibliografia załącznikowa to spis bibliograficzny dołączony do wydawnictwa, utworu, referatu, prezentacji itp., zawierający wykaz wykorzystanych przez autora źródeł lub lekturę uzupełniającą. Każda pozycja, zgodnie z zasadami opisu bibliograficznego (zob. Elementy opisu bibliograficznego... i Schematy opisu bibliograficznego...), powinna zawierać niezbędne dane pozwalające na jej identyfikację.
Warto pamiętać, że „bibliografie mają często wartość naukową i świadczą nie tylko o staranności autora przygotowującego pracę, ale także o jego pasji badawczej i trudzie włożonym w przygotowanie rozprawy. Inaczej mówiąc, bibliografia pozwala na ocenę naukowych podstaw pracy” (zob. Pułło A.: Prace magisterskie i licencjackie. Wyd. 2. Warszawa: Wydawnictwa Prawnicze PWN, 2001, s. 81.).
Jeśli jest wystarczająco obszerna, możesz podzielić ją na kategorie odnoszące się do różnego rodzaju dokumentów, np. opracowania książkowe, artykuły z czasopism, źródła audiowizualne, elektroniczne, inne (wszystkie te, które nie mieszczą się w wymienionych wcześniej kategoriach). W obrębie poszczególnych kategorii prace uporządkuj w sposób alfabetyczny, zgodnie z kolejnością nazwisk ich autorów lub tytułów (w przypadku prac zbiorowych). Pomimo podziału na kategorie, poszczególne pozycje możesz ponumerować w jednym ciągu bez przerwy. Jeśli korzystałeś z niewielu źródeł, najlepiej wymienić je kolejno w układzie alfabetycznym bez podziału na kategorie.
Źródła, z których korzystasz w przygotowaniu prezentacji na potrzeby ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego powinieneś podzielić na literaturę podmiotu i literaturę przedmiotu.
Literatura podmiotu to teksty kultury, które będą poddane analizie i interpretacji podczas Twojej prezentacji maturalnej. Mogą to być teksty literackie (prozatorskie, poetyckie, dramatyczne), eseje, publicystyka, epistolografia, dzieła sztuki, utwory muzyczne, fotografie, plakaty i inne. Oczywiście, jako składniki Twojej literatury podmiotu mogą wystąpić fragmenty tekstów.
Literatura przedmiotu to spis opracowań, które służą rozszerzeniu i pogłębieniu zagadnienia, czyli pozycje, z których czerpiesz wiadomości na interesujący Cię temat. Literatury przedmiotu nie interpretujesz, tylko uzasadniasz nią swoje tezy wysnute z interpretacji dzieł. Literatura przedmiotu powinna zawierać podręczniki szkolne i akademickie, monografie lub inne dzieła poświęcone autorowi, określonemu zagadnieniu lub danej epoce literackiej, artykuły historycznoliterackie, krytycznoliterackie i teoretycznoliterackie, encyklopedie, słowniki i in.
I Liceum
Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
ul. Adama Mickiewicza 3
07-100 Węgrów
tel./fax: (0 25) 792 44 24