Loading
Dziś niedziela, 20 stycznia 2019r.
A - / A+

Aktualności

Plac sportowo-rekreacyjny już jest!
2018-11-29

Zbliżamy się powoli od okresu mikołajkowego i mamy pierwszy prezent! Przy sali gimnastycznej powstał ogólnodostępny plac sportowo-rekreacyjny z siłownią plenerową.Dla naszej szkoły, pozbawionej boiska, z dość skromną bazą sportową, to szansa na urozmaicenie lekcji wychowania fizycznego, a także możliwość organizacji nowatorskich zajęć pozalekcyjnych. Obiekt jest otwarty dla mieszkańców Węgrowa, zatem liczymy, że wspólne zajęcia będą pretekstem do uprawiania sportu i promowania aktywności fizycznej bez względu na wiek, płeć, kondycję fizyczną itp. W ramach zadania została wybudowana siłownia plenerowa wraz z flowparkiem do streetworkoutu, stolikiem do szachów, zestawem do gry w „kółko i krzyżyk” oraz strefą odpoczynku. Siłownię wyposażono w 8 stanowisk do ćwiczeń siłowych (biegacz podwójny, narciarz wolnostojący, twister potrójny, rower wolnostojący, wyciąg górny podwójny, wyciskanie siedząc pojedyncze, wioślarz, motyl). Zadanie zostało zrealizowane przy pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018” w wysokości 147 588,00 zł, co stanowiło 72% całości wydatków poniesionych na realizację zadania (203 805,07 zł). Środki własne Beneficjenta, czyli Powiatu Węgrowskiego stanowiły 28% i wynosiły 56 217,07 zł. Wykonawcą zadania była lokalna firma „DOMINO” Katarzyna Górska, prace nadzorował Józef Sarosiek - Pracownia Projektowa. Autorem projektu placu jest arch. Katarzyna Woźnicka, absolwentka naszej szkoły.Zwolenników krioterapii zapraszamy na ćwiczenia już dziś, pozostałych – jak miną mrozy i poczujemy pierwsze podmuchy wiosny!


Kulturowy Spichlerz
2018-11-15

Stowarzyszenie „Ogólniak” na Rzecz Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Węgrowie realizuje projekt pn.: „Kulturowy Spichlerz”. Operacja wpisuje się w cel ogólny LSR Lokalnej Grupy Działania „Bądźmy razem”: „Wykorzystanie lokalnego potencjału dla poprawy jakości życia mieszkańców” i realizuje cel szczegółowy: „Zachowanie gospodarcze, wykorzystanie zasobów i tradycji kulturowych”. Projekt jest realizacją przedsięwzięcia LSR pn.: „Zasoby kulturowe”. Wartość dofinansowania projektu pn.: „Kulturowy Spichlerz” otrzymana za pośrednictwem Stowarzyszenia LGB „Bądźmy razem” wynosi 98 350,22zł.
Jednym z zadań było przeprowadzenie sześciogodzinnych warsztatów pod nazwą „Dialekt mazowiecki w języku mieszkańców pogranicza Mazowsza i Podlasia” dla młodzieży. Zajęcia odbywały się w październiku. Podczas warsztatów uczniowie poznali charakterystyczne cechy dialektu mazowieckiego, pracując w grupach, przy odsłuchiwaniu nagrań i odczytywaniu ich transkrypcji fonetycznej. Mieli też okazję nagrywać swoich bliskich, w których wypowiedziach znajdują się elementy typowe dla naszego dialektu. Nagrania wejdą w skład biblioteki audiowizualnej gromadzącej wypowiedzi mieszkańców pogranicza Mazowsza i Podlasia. Po analizie nagrań powstał słownik wyrazów, które występują jedynie w dialekcie mazowieckim. „To było dla mnie nowe doświadczenie” – mówi jedna z uczestniczek warsztatów. „Dotychczas nie miałam świadomości, że to, w jaki sposób mówi moja babcia, to właśnie wyróżnik dialektu mazowieckiego”. „Teraz już wiemy, co to jest dialekt i po czym rozpoznać nasz: mazowiecki” – potwierdzają pozostali członkowie warsztatów. „Wiemy choćby co to jest mazurzenie i jak mieszkańcy Mazowsza realizują samogłoski nosowe albo grupę „li”, ale najwięcej satysfakcji sprawiają nam próby konstruowania wypowiedzi w tym dialekcie!” – dodają. Uczestnicy warsztatów na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy.Bieg Niepodległości
2018-11-14

W 11 Węgrowskim Biegu Niepodległości organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 1 im Jana Dobrogosta Krasińskiego pobiegło 5 naszych uczniów:
Dominika Gniazdowska IIID
Kinga Kalbarczyk IIIA
Katarzyna Wielądek IIIA
Kamil Jurczak IIIB
Michał Kamiński IIA
Najlepszy wynik w swojej kategorii osiągnęła Dominika Gniazdowska, która zajęła X miejsce z czasem 27.19.


I LO dla Niepodległej
2018-11-09

Społeczność I LO im. A Mickiewicza w Węgrowie wyjątkowo uroczyście świętowała 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości w roku Setnego Jubileuszu swojego istnienia. Zaczęliśmy od obejrzenia wzruszającego filmu pt: „Złączyć się narodem” w reżyserii Jerzego Szkamruka w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Bohaterami tej produkcji są rodziny polskich zesłańców wywiezionych do Kazachstanu, których nadzieje wiążą się z powrotem do kraju. Dalsza część obchodów odbywała się w szkole. Rozpoczęliśmy je od wspólnego odśpiewania hymnu Polski o 11:11 w ramach akcji: „Rekord dla Niepodległej”. Później mieliśmy okazję wysłuchać wielu przygotowanych przez szkolny chór pieśni patriotycznych takich jak: „Maszerują strzelcy”, „Legiony”, „My, pierwsza brygada” oraz „Serce w plecaku”, „Ułani, ułani” „Rozkwitały pąki biały róż”. Mieliśmy także okazję podziwiać talenty wokalne naszych solistek: Kingi Jarząbek i Zuzi Skrzydlewskiej. Oficjalną część zakończono wspólnym odśpiewaniem "Roty". Wartość rodzimej kultury i języka polskiego dodatkowo podkreśliły występy szkolnych zespołów tanecznych. Zespół Pieśni i Tańca „Zawierucha” zaprezentował układ tańców pt.: „Suita łowicka” a członków „Footloose” podziwialiśmy w pięknie wykonanym walcu do muzyki z filmu „Noce i dnie” oraz w tangu. Na zakończenie części artystycznej wysłuchaliśmy utworu „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” Maryli Rodowicz w brawurowym wykonaniu Gabrysi Jaczewskiej.
Uroczystości zakończyło przemówienie p. Małgorzaty Janiuk – Dyrektor I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie, w którym dziękowała uczniom I LO za zaangażowanie w prace związane z przebiegiem 100 rocznicy założenia szkoły. Parafrazując słowa utworu powiedziała m.in. „Ja to mam szczęście, że w tym momencie… kieruję szkołą, w której uczy się tak wyjątkowa, utalentowana i wrażliwa młodzież”.


Niezwykła lekcja języka angielskiego
2018-10-28

Niezwykłą, inną niż wszystkie, lekcję języka angielskiego miała grupa 50 uczniów naszej szkoły, która w dniu 16 października br. wybrała się wraz z opiekunami do Teatru Studio Buffo w Warszawie. Młodzież obejrzała znaną sztukę irlandzkiego dramatopisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla G. B. Shaw pt. PYGMALION. Sztukę przedstawiono w oryginale, a wszystkie role były odgrywane przez rodzimych użytkowników języka angielskiego. Ten fakt, jak również sama treść dramatu, pozwoliły na prezentację różnych sposobów wymowy i akcentów w brytyjskiej angielszczyźnie. Pygmalion, mitologiczny król Cypru, wyrzeźbił posąg pięknej, idealnej kobiety, którą uczynił obiektem swojej miłości. Bohaterem sztuki jest profesor fonetyki, który z ciekawości i z chęci eksperymentowania postanawia prostą biedną kwiaciarkę zmienić w prawdziwą damę. Cały proces jest trudny, mozolny, momentami zabawny, ale kończy się sukcesem. Ta sztuka to nie tylko przyjemność dla miłośników brytyjskiej wymowy i akcentu, to również okazja do podziwiania wspaniałej, pełnej pomysłowości i humoru gry aktorskiej. E.S.


Pielgrzymka maturzystów
2018-10-24

W dniach 22-23 października uczniowie klas trzecich naszego liceum uczestniczyli w Diecezjalnym Czuwaniu Maturzystów na Jasnej Górze. Młodzież wysłuchała konferencji ks. dra Roberta Grzybowskiego „Wolni w Duchu Świętym”. Potem wzięła udział w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Czuwanie zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pikusa. Maturzyści z klasy IIIc z p. Bożeną Adaśko i ks. Wojciechem Wysockim po krótkim odpoczynku udali się w dalszą drogę do Krakowa. Tam zwiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wawel i Rynek Mariacki.

 

Nasi uczniowie na nagraniu programu telewizyjnego
2018-10-17

Już wiemy jak wygląda studio telewizyjne, w którym nagrywa się programy rozrywkowe. Znamy obowiązki operatora kamery, scenarzysty, dźwiękowców, charakteryzatorów i reżysera. Dobrze wiemy kim jest animator publiczności i potrafimy zachować się w przypadku dubla technicznego. W czwartek uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać kulisy pracy w studiu telewizyjnym uczestnicząc w nagraniu kilku odcinków „Koła fortuny”. To było bardzo pouczające doświadczenie, które pokazało, że piękne, dopracowane programy oglądane przez nas na ekranie telewizora poprzedzają długie godziny ciężkiej pracy.


Medal "Pro Patria"
2018-10-16

22 września w czasie uroczystości jubileuszowych 100 - lecia Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie na scenie WOK-u miało miejsce doniosłe wydarzenie. Sztandar naszej szkoły został udekorowany Medalem "Pro Patria". Aktu tego dokonał przedstawiciel Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, pan płk. rezerwy Mirosław Demediuk. To honorowe odznaczenie przyznał I Liceum Ogólnokształcącemu w Węgrowie Szef Urzędu do Spraw kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją nr1361 z dnia 17 lipca 2018, na wniosek Wicemarszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny.
Społeczność szkoły z dumą spogląda na Medal zdobiący sztandar.


PAMIĘTAMY O ZAŁOŻYCIELACH SZKOŁY
2018-10-13

Jedną z uroczystości podczas Jubileuszu 100-lecia szkoły było poświęcenie nowych nagrobków założycieli naszej szkoły: Józefa Gołębiewskiego – ofiarodawcy dwóch budynków oraz ogrodu na rzecz Gimnazjum Koedukacyjnego Polskiej Macierzy Szkolnej (obecnie I LO w Węgrowie) oraz Karola Szamoty – lekarza, społecznika, działacza politycznego PSL Wyzwolenie, członka Rady Miejskiej Węgrowa, Prezesa węgrowskiej Straży Pożarnej i współzałożyciela Gimnazjum. Nagrobki ufundowali absolwenci szkoły, rodzina oraz Miasto Węgrów. Delegacja upamiętniła także Stanisława Wangrata – współzałożyciela i profesora matematyki Gimnazjum Koedukacyjnego Polskiej Macierzy Szkolnej, organizatora i dyrektora tajnych kompletów w zakresie szkoły średniej od 02.11.1939 do 08.1944, który ocalił i przechowywał akta szkolne, kilka tysięcy książek ze szkolnej biblioteki oraz instrumenty szkolne z gimnazjalnej orkiestry. W uroczystości uczestniczyli potomkowie założycieli szkoły, członkowie komitetu organizacyjnego zjazdu oraz mieszkańcy Węgrowa.


Absolwenci o szkole
2018-10-06

Ostatnie dni lata i pierwszy dzień jesieni obfitowały w niecodzienne wydarzenia dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Dokładnie sto lat temu, we wrześniu powstała nasza szkoła: Gimnazjum Koedukacyjne Polskiej Macierzy Szkolnej w Węgrowie. Pracownicy szkoły, jej absolwenci i obecni uczniowie zadbali o szczególną oprawę jubileuszu.
Pierwszy dzień obchodów Jubileuszu 100-lecia Szkoły rozpoczął panel dyskusyjny pt. ,,Absolwenci o szkole”, prowadzony przez profesora Wojciecha Żagana – absolwenta z 1971 roku – dziś kierownika Zakładu Techniki Świetlnej w Instytucie Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. W dyskusji brali udział nasi absolwenci, których połączył sukces odniesiony w różnych dziedzinach. Wśród nich znaleźli się: pani Maria Koc – absolwentka z roku 1983, obecnie Wicemarszałek Senatu RP, polityk, urzędnik samorządowy, animator kultury, pani Mariola Zenik – absolwentka z roku 1994 – siatkarka grająca na pozycji libero, reprezentantka Polski, pan prof. Zbigniew Chmielak – absolwent z 1977 roku – dziś zastępca kierownika Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Instytucie Kardiologii im. S. Wyszyńskiego w Warszawie oraz pan Maciej Szcześnik – absolwent z roku 2002, projektant gier video, grafik, programista, reżyser i wykładowca akademicki, współtwórca wielokrotnie nagradzanej gry „Wiedźmin”. Uczestnicy, wracając wspomnieniami do lat spędzonych w liceum, zastanawiali się nad tym, jaki wpływ wywarła ta szkoła na ich późniejsze wybory. Dla zgromadzonych wśród publiczności uczniów I Liceum Ogólnokształcącego była to niezwykła lekcja historii szkoły, do której obecnie uczęszczają.


 Wyswietlono: od 11 do 20 wiadomości z  660    << powrót    wiecej >>

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
ul. Adama Mickiewicza 3
07-100 Węgrów
tel./fax:(0 25) 792 44 24
e-mail: lo_weg@poczta.onet.pl
created by: Paweł Piotrowski