Loading
Dziś poniedziałek, 16 września 2019r.
A - / A+

Aktualności

I LO w Węgrowie pośród najlepszych liceów w Polsce
2019-06-11

Miło nam poinformować, że I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Węgrowie znalazło się w przeprowadzonym przez „Perspektywy” rankingu najlepszych polskich liceów. Wyprzedziliśmy w klasyfikacji wszystkie szkoły prowadzone przez Powiat Węgrowski oraz niektóre szkoły z naszego regionu (z Sokołowa i Siedlec).
W wysokie pozycje rankingowe wpisana jest nie tylko liczba zwycięstw, punkty maturalne, pomyślnie zdane egzaminy. To sukces wynikający ze współpracy grona pedagogicznego, ambitnych uczniów oraz lokalnych władz oświatowych i samorządowych, dbających o dobre warunki pracy swoich szkół.


Kreatywne zajęcia z języka polskiego w klasie 2a
2019-06-11

W klasie 2a został przeprowadzony cykl lekcji poświęconych sztuce przełomu XIX i XX wieku. Na dziesięć dni przed zaplanowanymi zajęciami, uczniowie wylosowali karteczki z nazwami kierunków artystycznych. Zadanie młodzieży polegało na atrakcyjnym przedstawieniu cech poszczególnych prądów, wybitnych twórców i ich dzieł. W wyniku losowania powstało pięć grup, których członkowie mieli ze sobą ściśle współpracować. Wybrali liderów zespołów. Na kolejnych lekcjach, drużyny, posiłkując się prezentacjami multimedialnymi, prezentowały założenia impresjonizmu, symbolizmu, secesji, ekspresjonizmu, stylu zakopiańskiego i dokonania artystów reprezentujących dany kierunek. Uczniowie omawiali cechy poszczególnych prądów i analizowali sztandarowe prace wybranych artystów, wykorzystując pokaz funkcjonalnie wybranych slajdów. Prezentacje poszczególnych grup były oklaskiwane przez obserwujących uczniów. Wszyscy uczniowie otrzymali oceny za swoją pracę. Były one zróżnicowane. Młodzież wykazała się kreatywnością, umiejętnością współpracy. Widoczna była zdrowa rywalizacja i chęć atrakcyjnego i pomysłowego przedstawienia swojego zadania.


2019 – Jubileuszowy Rok Matematyki
2019-06-07

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, ustanawia rok 2019 Rokiem Matematyki
W całej Polsce odbywa się wiele akcji promujących matematykę i opisujących jej zastosowania. Nasza szkoła również włączy się w wydarzenie, organizując konkursy związane tematycznie z matematyką. Zapraszamy uczniów wszystkich klas do wzięcia udziału w dwóch konkursach: fotograficznym „Symetria w architekturze i przyrodzie”, oraz konkurs na film, prezentację, grafikę „Wielcy polscy matematycy” Regulaminy konkursów dostępne na stronie internetowej szkoły(patrz obok). Zapraszamy do udziału.
Zespół nauczycieli matematyki.


Kangur matematyczny
2019-06-06

Nasi uczniowie w konkursie "Kangur matematyczny" 24 maja 2019 r. na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach odbyło się uroczyste podsumowanie XXVIII edycji międzynarodowego konkursu „Kangur Matematyczny”. W regionie Siedleckim w konkursie wzięło udział 4769 uczniów. Wśród finalistów znalazło się 2 laureatów konkursu, 52 uczniów z wynikiem bardzo dobrym oraz 515 wyróżnionych. W tym roku wynik bardzo dobry w kategorii Junior 2 uzyskało tylko dwóch uczniów a wśród nich uczennica naszego liceum Gabriela Wołynko z klasy I A, której wychowawczynią jest pani profesor Iwona Szczepanik. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody i dyplomy. Nagrodę wyróżnienia otrzymał także Piotr Kodym – uczeń klasy II A. Zadania w teście mają wysoki stopień trudności i wymagają od ucznia zdolności matematycznych, szerokiej wiedzy i dużej umiejętności logicznego myślenia. Tylko niewielki procent najlepszych uczniów ma szansę na uzyskanie wyżej wymienionych wyników. Wszystkim uczestnikom konkursu z naszej szkoły dziękujemy za udział, a Gabrysi i Piotrowi serdecznie gratulujemy tak wysokiego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów. Szkolny koordynator Magdalena Trojanowska.


Kosmiczna lekcja
2019-05-30

28 maja, po dwuletniej przerwie, do naszej szkoły zawitało Mobilne Planetarium SKY. To jedyne mobilne planetarium we wschodniej Polsce. Dzięki kopule sferycznej, zastosowanej do wyświetlania seansu, uczestnicy mają możliwość „przeniesienia się” w czasie i przestrzeni. Pokaz audio-wizualny jest niezwykle efektowną i zarazem efektywną forma przekazu informacji z zakresu astronomii sferycznej, kosmologii czy geografii. Więcej informacji o samym Mobilnym Planetarium SKY znajdziecie na stronie: http://sky.siedlce.pl. W kosmiczną, fascynującą podróż uczniów klas 1A, 1B1, 1C,1D, 2A zabrał pan dr Marek Siłuszyk z Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Uczestnicy mogli m. in. obejrzeć niebo południowej półkuli i przekonać się ile znaków naprawdę liczy Zodiak. Organizator lekcji - Bogumiła Mazurek.


WARSZTATY "BIORÓŻNORODNOŚĆ NAD LIWCEM"
2019-05-29

W środę 22 maja uczniowie naszej szkoły realizujący rozszerzenie z biologii wraz z opiekunem p. Teresą Gielewicz, wzięli udział w warsztatach dotyczących bioróżnorodności środowiska. Zajęcia odbyły się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania " Bądźmy Razem". Zajęcia prowadziła pani Magdalena Cyrych. Uczniowie wysłuchali krótkiej pogadanki wyjaśniającej pojęcie bioróżnorodności i udali się na zajęcia w terenie. Tam samodzielnie przygotowywali stanowiska badań oraz określali, jakie gatunki roślin znajdują się na ich polu badawczym. Drugą część stanowiły zajęcia teoretyczne. Były one poświęcone cechom środowiska naturalnego oraz elementom środowiska przekształconego przez człowieka na przykładzie ogrodu. Dzięki tym warsztatom uczniowie naszej szkoły mogli usystematyzować swoją wiedzę oraz zdobyć dodatkowe umiejętności. Dziękujemy LGD!


POŻEGNANIE UCZNIÓW KOŃCZĄCYCH SZKOŁĘ
2019-05-19

26 kwietnia odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów kończących I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie. Dyrektor szkoły p. Małgorzata Janiuk pożegnała trzecioklasistów następującymi słowami: "Wszyscy bez wyjątku wyrośliście na pięknych, młodych Polaków. Jesteście dla nas i Waszych rodziców powodem do dumy. Jak zapamiętam Wasz rocznik?


Klasa 3A – podziwiałam Wasz takt, wysoką kulturę osobistą – to bez wątpienia zasługa Waszych rodziców! Mój respekt budził Wasz stosunek do nauki. W nauce jesteście pierwsi, ale ilekroć poprosiliśmy Was o udział w uroczystościach szkolnych, miejskich, powiatowych w Waszym gronie zawsze znajdowały się osoby, które podejmowały się tego zadania w sposób wzorowy.


Klasa 3B – Wasza klasa to nieokiełznany żywioł, wulkan, który przechodził erupcję niejeden raz i uwidaczniał swą moc w różnorodnych dziedzinach. Nie było konkursu, którego byście jako klasa nie wygrali. Korzystaliśmy w Waszych pomysłów, inspirowaliście nas do zmian. Odnowiliście nie jedno pomieszczenie w naszej szkole na skutek tej żywiołowości, której mury naszej stulatki nie wytrzymywały.


Klasa 3C – bez Was nasze uroczystości szkolne, ale i te o szerszym zasięgu nie miałyby takiego blasku. Byliście pomocni ilekroć trzeba było coś nagłośnić, nakręcić, zmontować – zawsze konkretni, uśmiechnięci, budziliście moją sympatię. Zapamiętam wzorowo poprowadzoną przez Patrycję księgowość balu studniówkowego.

Mijają szybko piękne lata
świat dni młodzieńczych wspomnieniom się kłania,
przed nami przyszłość i bogactwa świata,
przed nami także chwila pożegnania.

Dziś dzień ostatni jesteśmy uczniami,
czas podsumowań przed nami się snuje,
radość, nadzieja splata się ze łzami,
na usta ciśnie się słowo: dziękuję!

Dzięki dziś Tobie Liceum w Węgrowie
żeś nas przyjęło w swoje piękne progi,
że przyjaciółmi byli nam uczniowie
i nauczyciel tu każdy był drogi.

Tu przeżyliśmy swe pierwsze miłości,
pierwsze upadki i wspaniałe wzloty,
tutaj niepokój czasem w duszach gościł,
tutaj nadzieja niszczyła kłopoty.

Dziś wyruszamy już w świat dorosłości
i niechaj szczerość kryje się w tym słowie,
że zostawiamy kwiaty swej wdzięczności
tu w Mickiewiczu – liceum w Węgrowie!

Natalia Błaszkiewicz 3C


Klasa 3D – byliście i do tańca, i do różańca. Zapamiętam Waszą interpretację scenki biblijnej podczas Orszaku 3 Króli. Jesteśmy Wam wdzięczni za wasze zaangażowanie w organizację każdego roku akcji pozyskiwania kolejnych dawców szpiku. Mam nadzieję, że ta misja niesienia dobra i służenia drugiemu człowiekowi naprowadziła was na pomysł na swoje życie.


Klasa 3E – klasa wyjątkowa, różnorodna, poszukująca swojego ja, chadzająca własnymi ścieżkami. Mam nadzieję, że ścieżki te zaprowadzą Was do wymarzonego przez was celu. Drzemie w Was potencjał, pielęgnujcie go i wykorzystajcie dla dobra naszej ojczyzny".


Dni Otwarte
2019-05-01

24 i 25 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Węgrowie odbyły się Dni Otwarte. Nasi uczniowie oprowadzali absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych po szkole oraz przygotowali dla nich panele poświęcone różnym przedmiotom. Podczas wizyt goście mieli okazję rozwiązywać quizy i zagadki tematyczne, zdobywając przy tym wiedzę oraz nagrody indywidualnie i w grupach. Poznawali złote myśli wywodzące się z twórczości naszego patrona, oglądali różnorodne prezentacje, wykonywali doświadczenia, brali udział w zawodach. Mogli także obejrzeć występy uczniów, słuchając ich śpiewu i gry na różnych instrumentach. Całości towarzyszyła projekcja filmów promujących szkołę. W ten sposób nasi przyszli uczniowie mogli zapoznać się z ofertą I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Węgrowie. Dziękujemy wszystkim gościom za odwiedziny i mamy nadzieję, że od września będziemy widywać się codziennie. Zapraszamy!


Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
2019-04-16

Marta Jednorałek, uczennica klasy drugiej politechnicznej I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie, uzyskała tytuł finalisty w tegorocznej edycji Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Tym samym Marta, choć uczy się dopiero w klasie drugiej, zapewniła sobie zwolnienie z matury z języka polskiego i 100-procentowy wynik! Gratulujemy Marcie i jej nauczycielom języka polskiego: pani prof. Iwonie Bednarczyk (poziom rozszerzony) i pani prof. Katarzynie Sternickiej. Oddajmy głos Marcie, która tak oto relacjonuje swój udział w Olimpiadzie: "Udział w XLIX Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego jest dla mnie z pewnością bardzo ciekawym doświadczeniem, istotnym punktem w życiu. Olimpiada składała się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego (część pisemna i ustna) oraz finału. Przygotowywałam się do niej od września pod opieką polonistki pani prof. Iwony Bednarczyk. W etapie szkolnym oddałam pracę pt. "Spotkania - obraz, motyw i problem w twórczości Adama Mickiewicza", w której skupiłam się przede wszystkim na wybranych balladach poety. Podczas etapu okręgowego napisałam interpretację wiersza T. Różewicza, a następnie, podczas ustnej części egzaminu, obroniłam pracę z etapu szkolnego. W finale porównałam natomiast wiersze W. Szymborskiej i B. Nowickiej. Przejście przez wszystkie etapy olimpiady wymagało ode mnie wiele wysiłku i przygotowań, z pewnością jednak było warto, ponieważ uzyskanie odpowiedniego wyniku zapewnia mi zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Udało mi się również pogłębić wiedzę na temat literatury i gramatyki, poszerzyć własne horyzonty i nawiązać nowe znajomości".


Rekolekcje
2019-04-14

W dniach 9-11 kwietnia w naszej szkole odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne. Pierwszego dnia przedstawiciele klas wzięli udział w konkursie biblijnym z Listu do Rzymian. Pierwsze miejsce i główną nagrodę – 500 zł otrzymała Aneta Świętoń, uczennica klasy IId. Dodatkowo wywalczyła wycieczkę do kina do Siedlec dla całej klasy. II miejsce i 300 zł wywalczyła Anna Jaworska z klasy Ib2, a III i 200 zł Magdalena Zawadzka z kl. Ic. Drugi dzień to konferencja rekolekcjonisty – ks. dr Krzysztofa Mielnickiego, dyrektora Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego w Drohiczynie. Młodzież wysłuchała również świadectwa p. Dariusza Dobosza i obejrzała pantomimę pt. „Maski” w wykonaniu uczniów z klasy IIa. Natomiast w czwartek uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w adoracji krzyża. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie rekolekcji.


 Wyswietlono: od 11 do 20 wiadomości z  705    << powrót    wiecej >>

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
ul. Adama Mickiewicza 3
07-100 Węgrów
tel./fax:(0 25) 792 44 24
e-mail: lo_weg@poczta.onet.pl
created by: Paweł Piotrowski