I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
Loading
Dziś niedziela, 27 maja 2018r.
A - / A+

Aktualności

Laboratoria chemiczne
2018-04-11

W piątek, 6 kwietnia 2018r. uczniowie klas drugich realizujący rozszerzenie z chemii, wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych, realizowanych przez Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego przy Instytucie Chemii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Tematem zajęć były "Roztwory i reakcje zachodzące w roztworach wodnych". Na zajęciach uczniowie mieli okazję wykonać wiele interesujących eksperymentów. Pierwsze doświadczenie jakie wykonali uczniowie - miareczkowanie alkacymetryczne NaOH za pomocą HCl w obecności różnych wskaźników miało na celu określenie stężenia badanej substancji. Miareczkowanie roztworem NaOH przyniosło oczekiwane efekty: barwa wskaźnika- oranżu metylowego zmieniła się z czerwonej na cebulkową, a fenoloftaleina odbarwiła się. Sukcesem okazało się miareczkowanie wykonane przez parę dziewcząt, których próba została doceniona przez profesora, a jej wynik posłużył innym grupom jako przykład. Uczniowie wykonali jeszcze wiele doświadczeń, które zapewne pomogą im podczas przyszłorocznej matury. Były to następujące eksperymenty:

reakcje strąceniowe:
reakcje charakterystyczne kationów: Ag+, Cu2+, Fe3+, Fe2+
reakcje charakterystyczne anionów: Cl-, CO32-, PO43- oraz badanie amfoterycznego charakteru wodorotlenku glinu Al(OH)3.

Praktyczna lekcja chemii przyniosła wiele korzyści naszym uczniom – pogłębiła ich wiedzę i w dużym stopniu rozbudziła ciekawość badawczą. Wiedza, jaką uczniowie mieli szansę zdobyć podczas zajęć laboratoryjnych, będzie miała pozytywny wpływ na ich wyniki maturalne z chemii, co z kolei pozwoli im na dostanie się na wymarzone studia i dalsze kształcenie w  tym kierunku.Dzień Przedsiębiorczości
2018-03-27

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim programie „Dzień Przedsiębiorczości”. W dniu 21 marca 2018r. 123 uczniów klas pierwszych i drugich odbyło kilkugodzinną praktykę w wybranym miejscu pracy. W tegorocznej edycji, do współpracy z naszą szkołą, przystąpiło 66 firm i instytucji działających na terenie powiatu węgrowskiego. Wszystkim zaangażowanym w umożliwienie realizacji „Dnia Przedsiębiorczości” serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.


1 z 9
2018-03-23

Podczas odbywających się rekolekcji wielkopostnych na sali gimnastycznej szkoły odbył się teleturniej znajomości Pisma Świętego - 1 z 9. Nagrodę główną - wycieczkę do kina dla całej klasy - zdobyła Aneta Świętoń z klasy Id.


Jak zostać dawcą szpiku – prawda i mity
2018-03-16

Od 13 do 15 marca 2018 r. zorganizowaliśmy już po raz 6 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza Dni Dawcy Szpiku. We wtorek 13.03.2018 r. w naszej sali gimnastycznej odbyła się również prelekcja pn. „Nowe życie w wyniku oddawania szpiku” na temat oddawania szpiku i przeszczepień szpiku „Jak zostać dawcą szpiku – prawda i mity”. Od kilku lat współpracujemy z Fundacją DKMS POLSKA oraz ogólnopolską bazą potencjalnych dawców szpiku POLTRANSPLANT. W tej edycji zrekrutowaliśmy nowych 65 potencjalnych dawców szpiku. W sumie zatem polskie rejestry bazy potencjalnych dawców szpiku powiększyły się o 466 osób zrekrutowanych w I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy znaleźli w sobie potrzebę ratowania nieuleczalnie chorych, dając im cząstkę siebie. LEK NA BIAŁACZKĘ NOSISZ W SOBIE!


Konkurs Historyczny
2018-03-14

Karolina Śledziewska zajęła III miejsce, a Julia Miklaszewska zdobyła wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród przez Dyrektora IHiSM, prof. Ireneusza Cabaja i Przew. SKNH Damiana Fiołka miało miejsce 7 marca. Tegoroczna edycja konkursu pod hasłem: „Strażniczki Niepodległej. Rola Kobiet w odzyskaniu i utrzymaniu suwerenności w XX w.” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród licealistów bowiem uczestnikami konkursu byli uczniowie z województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Równocześnie była to czwarta edycja konkursu organizowanego przez UPH w Siedlcach, w którym z sukcesami startowali uczniowie I LO im. A. Mickiewicza. Julia i Karolina są uczennicami kl. Ib.


Mistrzostwa Powiatu w pływaniu
2018-03-12

5 marca 2018 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Węgrowskiego w pływaniu dziewcząt i chłopców. Reprezentanci naszej szkoły w składzie: Karolina Rudnicka (3D), Mateusz Salach (3F), Michał Matusik (3F), Filip Bieńkowski (2B), Michał Sowiński (2B), Michał Dobosz (1A), Michał Dżbik (1A), Kamil Karaban (1A) osiągnęli następujące wyniki:
• Karolina Rudnicka – I miejsce w stylu klasycznym i dowolnym,
• Michał Sowiński – I miejsce w stylu klasycznym, II miejsce w stylu dowolnym,
• Michał Dżbik – I miejsce w stylu dowolnym, III miejsce w stylu klasycznym.
Ponadto drużyna chłopców w składzie: Michał Dżbik, Filip Bieńkowski, Mateusz Salach, Michał Sowiński zajęła pierwsze miejsce w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym. Gratulujemy!!!


Zebranie z rodzicami
2018-03-11

Zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie ogólne, które odbędzie się w środę 14 marca o godz. 16:30 w sali gimnastycznej. Tuż po nim - spotkania z Wychowawcami w salach według przydziału:

klasa Wychowawca nr sali
1Ap. Tomasz Roguski39
1Bspotkanie w innym terminie11
1Dp. Agata Puścian19
1Ep. Iwona Połaska38
2A p. Teresa Gielewicz 4
2B p. Ewa Dmowska 12
2C p. Bożena Adaśko 24
2D p. Joanna Kowalczyk 18
2E p. Katarzyna Sternicka 34
3A p. Magdalena Olszewska 2
3B p. Agnieszka Grodzka 5
3C p. Piotr Jastrzębski 14
3D p. Sylwia Kur 37
3E p. Iwona Bednarczyk 36
3F p. Lucjan Jachowicz 22

Dzień Dawcy Szpiku
2018-03-11

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla chorych na nowotwory krwi organizujemy w dniach 13-15 marca 2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza Dni Dawcy Szpiku. W godz. 9.00 – 15.00 będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w rejestrze dawców szpiku Fundacji DKMS POLSKA (Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku) - potrzebny dokument z nr PESEL. We wtorek 13.03.2018 r o godz. 11.00 w naszej sali gimnastycznej odbędzie się prelekcja pn. „Nowe życie w wyniku oddawania szpiku” na temat oddawania szpiku i przeszczepień szpiku „Jak zostać dawcą szpiku – prawda i mity”. Dzięki takim akcjom organizowanym w naszej szkole rejestr dawców szpiku powiększył się o 401 osób. W grudniu 2016 r. jedna z nich uratowała życie rocznemu chłopcu. Wszystkich ludzi dobrej woli między 18 a 55 rokiem życia, którzy chcą pomóc chorym na białaczkę serdecznie zapraszamy i zachęcamy do rejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku w bazie dawców DKMS POLSKA – społeczność I LO w Węgrowie. PRZYŁĄCZ SIĘ DO WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI TWOJE WSPARCIE MA ZNACZENIE !!!


SPOTKANIE AUTORSKIE
2018-03-10

W dniu 8 marca b.r. uczniowie klas 2-ich uczestniczyli w zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Węgrowie spotkaniu autorskim z Panią Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, pisarką, dziennikarką i scenarzystką, autorką m. in. bestsellerowej sagi „Cukiernia pod Amorem”, „13. Poprzecznej”, „Niebieskich nitek” , „220 linii” czy debiutanckiego scenariusza do serialu „Tata, a Marcin powiedział…” emitowanego na antenie Telewizji Polskiej w latach dziewięćdziesiątych. Pani Małgorzata Gutowska-Adamczyk opowiadała o swojej drodze zawodowej i o pisaniu. Mówiła, jak ważne dla ogólnego rozwoju jest czytanie, motywowała młodzież do wysiłku i pracy nad sobą w realizacji własnych planów, marzeń, pasji i zainteresowań oraz do zachowania i obrony młodzieńczych ideałów.


Młodzież zapobiega pożarom
2018-03-08

We wtorek 6 marca 2018 r. w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” przygotowane przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Węgrowie we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie. W najstarszej grupie wiekowej naszą szkołę reprezentowali Anna Sowińska, Jakub Urbankowski, Aleksandra Chrościckai Magdalena Rowicka.W konkursie zwyciężyła nasza uczennica Anna Sowińska, która będzie reprezentowała powiat węgrowski w dalszych rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim . Na miejscu drugim uplasował się Jakub Urbankowski. Wicestarosta Halina Ulińska pogratulowała wszystkim uczestnikom i wręczyła nagrody i dyplomy zwycięzcom. My także składamy serdeczne gratulacje i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!


 Wyswietlono: od 11 do 20 wiadomości z  618    << powrót    wiecej >>

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
ul. Adama Mickiewicza 3
07-100 Węgrów
tel./fax:(0 25) 792 44 24
e-mail: lo_weg@poczta.onet.pl
created by: Paweł Piotrowski